Urząd Dzielnicy zaprasza na spotkanie ramach II edycji budżetu partcypacyjnego w Wilanowie, które odbędzie się 14 stycznia (środa) 2015r. w godz. 17:00 - 20.00 w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Wilanów przy ul. F.Klimczaka 2. Podczas spotkania będzie można wymienić swoje opinie oraz porozmawiać z przedstawicielami władz dzielnicy na temat priorytetów rozwojowych dzielnicy.
Mają służyć refleksji nad tym, w jakich obszarach są największe potrzeby na działania i jak pomysły mieszkańców na projekty do budżetu mogą na nie odpowiadać. Mieszkańcy będą mogli też usłyszeć o planach inwestycyjnych na terenie dzielnicy.
KOORDYNATOREM BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO W WILANOWIE jest p. Aneta Wolska-Zapotoczny. Kontakt telefoniczny do koordynatora: 22 44 35 003.
W drugiej edycji stołecznego budżetu partycypacyjnego środków do dyspozycji mieszkańców jest 800 tys. zł.
Ułatwieniem dla mieszkańców będzie możliwość zgłaszania projektów poprzez formularz internetowy. To rozwiązanie pozwoli na szybki i pełny dostęp do opisów projektów, a także na łatwiejszy kontakt pomiędzy autorami projektów i mieszkańcami. Ponadto, wprowadzona zostanie zmiana sposobu głosowania – z wyboru konkretnej liczby projektów na wybór projektów do wyczerpania określonej kwoty na dany obszar.
Pierwszy etap budżetu – składanie projektów – rozpocznie się 17 stycznia i potrwa do 17 lutego. W marcu odbędą się debaty o złożonych projektach na specjalnych spotkaniach dla mieszkańców oraz na forum internetowym.
Jeśli mieszkasz w Warszawie i chcesz złożyć projekt:
sprawdź, jaka kwota jest do dyspozycji w Twojej dzielnicy,
sprawdź, jakie projekty można zgłaszać w Twojej dzielnicy (do wyboru są lokalne i ogólnodzielnicowe),
zastanów się nad tym, co jest potrzebne dla społeczności, w której mieszkasz albo dla Twojej okolicy,
przygotuj swój pomysł (przygotuj informacje wymagane w formularzu zgłoszeniowym),
oszacuj koszt realizacji swojego pomysłu,
poszukaj 30 osób, które poprą Twój projekt poprzez złożenie podpisów na formularzu poparcia,
Projekt, który opiszesz, musi spełniać kilka warunków:
musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku (w 2016 roku),
z efektu ewentualnej realizacji projektu powinni móc korzystać wszyscy mieszkańcy Warszawy,
powinien być zlokalizowany na ogólnodostępnym terenie należącym do Miasta (aby samodzielnie sprawdzić, czy dany teren pozostaje we władaniu m.st. Warszawy można skorzystać np. z serwisu mapowego m.st. Warszawy)
projekt musi mieścić się w zadaniach własnych m.st. Warszawy, przypisanych do realizacji dzielnicom lub jednostkom organizacyjnym m.st. Warszawy
nie może być projektem częściowym – powinien zakładać realizację zadania w takim zakresie, aby oddanie efektu jego realizacji do użytkowania nie wymagało przeprowadzenia dodatkowych prac w kolejnych latach (np.: nie będą realizowane projekty zakładające wykonanie wyłącznie dokumentacji projektowej, czy tylko jednej z wielu części większego zadania; w przypadku projektów inwestycyjnych musi być możliwe dokonanie wszelkich niezbędnych odbiorów w roku 2016).
musi być zgodny ze strategiami i programami przyjętymi do realizacji przez m.st. Warszawę.
całkowity koszt realizacji projektu musi mieścić się w puli dostępnej na poziomie ogólnodzielnicowym lub w danym obszarze.
Jakie projekty można zgłosić?
W ramach budżetu partycypacyjnego możesz zgłosić projekty o charakterze lokalnym, czyli takie, które dotyczą potrzeb mieszkańców jednego z wyznaczonych obszarów terytorialnych dzielnicy oraz projekty o charakterze ogólnodzielnicowym, czyli takie, które dotyczą potrzeb mieszkańców więcej niż jednego z obszarów terytorialnych dzielnicy, ale nie więcej niż mieszkańców wszystkich obszarów dzielnicy. Projekty mogą dotyczyć wielu sfer: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej itd. Mogą być to zarówno projekty o charakterze inwestycyjnym, czyli np. budowa ścieżki rowerowej, placu zabaw, postawienie latarni oraz o charakterze pozainwestycyjnym, czyli np. zajęcia pozalekcyjne, święto ulicy itd.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA TEMAT BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE INTERNETOWEJ:
WWW.TWOJBUDZET.UM.WARSZAWA.PL